Jdi na obsah Jdi na menu
 


Standard FCI č. 156

Dlouhosrstá kolie - collie rough

Celková charakteristika: velmi krásný pes, silný a aktivní, bez stopy hrubosti v tělesné stavbě a nervozity nebo agresivity v chování.

Hlava: zláštnost hlavy kolie je důležitým znakem plemene. Ze všech stran má hlava čistě řezané, hladké linie. Lebka je plochá a stejnoměrně se zužuje od uší ke špičce černého nosu. Při pohledu z profilu probíhají horní linie lebky a čenichu rovnoběžně, rovně a jsou stejně dlouhé, rozdělené sotva znatelým stopem. Spodní čelist je silná a dobře formovaná. Oči: důležité, protože dávají psovi milý výraz. Středně velké, poněkud šikmé, mandlového tvaru, tmavě hnědě barvy (s výjimkou blue merle zbarvení, u kterého jsou často oči modré nebo modře skrvnité). Inteligentní výraz.

Uši: malé, přiměřeně od sebe posazené. V klidu složené zpět, při pozornosti nesené polovztyčené, to znamená dvě třetiny ucha jsou vztyčené a vrchní třetina je překlopena přirozeným způsobem dopředu.

Chrup: zuby přiměřeně velké, čelisti silné s perfektním, pravidelným a úplným nůžkovým skusem.

Krk: svalnatý, silný, odpovídající délky, dobře klenutý.

Hrudní končetiny: lopatka šikmá, končetiny rovné, s nepříliš silnými kostmi, dobře osvalené, přičemž loket nevbočuje ani nevybočuje.

Trup: obdélníkového rámce, hřbet pevný, lehce klenutý v bederní partii, žebra dobře klenutá, hluboký hrudník.

Pánevní končetiny: svalnatá stehna, dobře zaúhlená kolena. Hlezna silná a nízko položená. Tlapy oválné, s pevnými polštářky.

Ocas: dlouhý, dosahující přinejmenším k hleznu.

Osrstění: dlouhá krycí srst je na pohmat drsná, velmi hustá, jemná podsada, bohatý límec a hříva, obličejová část krátce osrstěná, stejně jako špičky uší. Na zadní straně hrudních končetin je delší srst, pánevní končetiny nad hlezny bohatě osrstěné. Ocas je bohatě osrstěný.

Zbarvení: tři kombinace barev - sobolí zlatá s bílou, trikolor a blue merle.

Velikost: výška v kohoutku, která je podle standardu FCI přípustná, je u psů 56-61 cm, u fen může činit výška v kohoutku 51-56 cm.Často kolie bývá popisována jako přátelský pes dobré povahy, venku energický a ostražitý k neznámým osobám a velmi oddaný pánovi a jeho rodině. Tento pes obvykle není nervozní ani útočný. Po svých předcích, kteří po generace tvrdě pracovali jako ovčáčtí psi, zdědila kolie svědomitost a vyjímečnou inteligenci.